3 Depremden Kurtulan Abi Kardeş, Rize’de Depremzedeler İçin Yardıma Koştu

3 Depremden Kurtulan Abi Kardeş, Rize’de Depremzedeler İçin Yardıma Koştu
Son 3 yılda 3 depremde evleri hasar gören ve depremlerden kurtulan Hacı Osman ve Esra Nur Hasçelik kardeşler, Malatya’daki depremin ardından geldikleri Rize’de depremzedeler için oluşturulan yardım merkezindeki çalışmalara gönüllü olarak katkı veriyor.

2020 yılında Elazığ’da meydana gelen ve başta Elazığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu Bölgesini etkisi altına alan depremde Malatya’daki evleri hasar gören ve oturulamaz raporu verildikten sonra kiraya çıkan ve Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen iki depremde bu evleri de hasar gören Hasçelik ailesi, Malatya’daki tahliye merkezinde tanıştıkları Rizeli bir hayırseverin yardımıyla misafir edildikleri Rize’de, Gençlik Merkezinde oluşturulan yardım toplama merkezindeki çalışmalara destek veriyor.

Malatya’da ikamet ettiklerini ve 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremde evlerinin depremde hasar gördüğünden yıkım kararı alındığından kiraya çıktıklarını kaydeden ağabey Hacı Osman Hasçelik, Kahramanmaraş merkezli ilk deprem anında evde, ikinci deprem anında ise okul bahçesinde olduğunu belirterek, çok büyük bir afet yaşadıklarını ve bu afette yakınlarından enkaz altında kalan ve vefat edenler olduğunu kaydetti. Depremin 5. gününde Malatya’daki tahliye merkezine gittiğini ve burada tanıştığı Rizeli bir hayırseverin yardımıyla anne baba ve 2 kardeşiyle beraber Rize’ye gelerek hayırsever bir vatandaşın evinde misafir edildiklerini kaydeden Hacı Osman Hasçelik, Rize’de çok iyi ağırlandıklarını ve kendilerinin de yardım merkezinde gönüllü olarak çalışmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Meydana gelen depremlerin çok büyük bir yıkıma neden olduğunu kaydeden Hasçelik, “Allah bir daha böyle bir afeti ülkemize yaşatmasın” dedi.

Gönüllü olarak Rize Gençlik Merkezindeki yardım toplama merkezindeki çalışmalara destek veren Esra Nur Hasçelik ise yaptığı açıklamada, “İlk deprem anında ben babaannemdeydim. Depremin korkusuyla babaannem kalp krizi geçirdi. Apar topar onu hastaneye kaldırmıştık. İkinci deprem olduğunda hastanedeydim. İnsan o anı yaşadığında bizim de başımıza gelebilir diye düşünüyor. Abimin tahliye merkezinde tanıştığı Rizeli bir abinin yardımıyla Rize’ye geldik. Rize halkı çok iyi insanlar. Hepsinden Allah razı olsun. Biz mutluyuz yardım etmekten, yardımlaşmadan. Bize gelen yardımların insanları ne kadar mutlu ettiğini, yardıma muhtaç olan insanlara ne kadar destek olduğunu görüyoruz. Bu bizim hoşumuza gidiyor. O yüzden şu an kendimizi huzurlu hissediyoruz. Allah bir daha böyle bir şeyi yaşatmayı nasip etmesin” dedi.

Öte yandan Rize Gençlik Merkezinde gerek deprem bölgelerine gönderilmek üzere gerekse Rize’ye gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için yardımlarının toplanılmasına ve yardımların ihtiyaçlara göre belirlenmesine aralıksız devam ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.