Karakoyun: Bağlantı Yolları Yapılmayan Ovit Tüneli Ticareti Sekteye Uğratıyor

Karakoyun: Bağlantı Yolları Yapılmayan Ovit Tüneli Ticareti Sekteye Uğratıyor
ASKON Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun, 4,5 yıl önce hizmete girmesine rağmen bağlantı yolları tamamlanmayan Ovit Tünelinin arıcıların yolu olmaktan öteye gidemediğini ve Karadeniz-GAP buluşmasının gerçekleştirilemediğini kaydetti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Haziran 2018’de hizmete açıldı. Ovit Tüneli yaklaşık 5 yıl önce hizmete girmesine rağmen bağlantı yolları yapılmazken, Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde yapımı süren Yeni Zigana Tünelinin asfaltlama ve elektro mekanik çalışmalarının yüzde 90’ının, bağlantı yollarının ise yüzde 93’ünün tamamlanması son 2 Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Trabzonlu olması ve Ovit’i geri bırakarak önce memleketim demeleri dolayısıyla Ovit’in Trabzon siyasetine yenik düştüğü defalarca eleştiri konusu olmuştu.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun da Ovit Tünelinin yaklaşık 5 yıl önce tamamlanmasına rağmen bağlantı yollarının yapılmayışı nedeniyle tünelin yapılış amacının çok uzağında kaldığını ve ticaretin sekteye uğramaması için bağlantı yollarının ivedilikle yapılması gereken Ovit Tünelinin sadece arıcıların kullandığı bir yol haline geldiğini kaydetti. ASKON Rize Şube Başkanı Karakoyun, Yeni Zigana Tünelinin tüm bağlantı yollarının yapılması ve 2023 yılının Nisan ayında hizmete girmesinin planlanmasından dolayı da yetkilileri gönülden tebrik etti.

Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayan Rize'nin İkizdere ilçesindeki Ovit Tüneli’nin herhangi bir tünel değil, aynı zamanda Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunması dolayısıyla stratejik öneme sahip olduğundan büyük bir proje olduğunu kaydeden Karakoyun, “Proje yapılırken amaç Karadeniz’i GAP’a bağlamaktı. Rize Limanı’ndan yüklenen ürünler, Ovit’in üzerinden GAP’a kadar ulaşacaktı. GAP’tan buğday gibi ürünler Rize’ye ulaşacaktı. Avrupa ve Orta Asya’ya açılan Kafkasya koridoru üzerindeki konumu ile stratejik öneme sahip Ovit Tüneli’nin tamamlanması bu ulaştırma koridorundaki kuzey güney yük hareketinde ve özellikle İran transit yükünde avantaj kazanılmasına imkân sağlayacaktı.Hedef buydu. Ama işler sanıldığı gibi olmadı. 5 senedir hala bağlantı yolları yapılmadı. Rize’den İkizdere’ye olan bağlantı yolları bitmediği gibi Hortik Dağı’ndaki tünelde bitmemiş. 14,5 kilometre tünel yaptınız ama tünel sadece arıcıların kullandığı bir yol haline geldi. Ticaretin sekteye uğramaması için bağlantı yolları yapılmalı” dedi.

Başkan Karakoyun, Ovit’in hemşericilik kayırmasına kurban gittiğine vurgu yaptığı açıklamasında, “Zigana Tüneline bakıyorsunuz tünel inşaatına daha başlanmadan bağlantı yolları projeleri yapıldı. Tünel bitmeden, kuzeyde ve güneyde olan tüm bağlantı yolları bitirildi. Tünel bitince sadece bağlamak kaldı. Coğrafi olarak aynı zor şartlara sahip iki bölgede Ovit daha önce bitmesine rağmen Zigana tünelinin tüm bağlantı yollarının bitirilmesini garipsiyorum. Demek ki doğru proje ne imiş, ilk bağlantı yollarını yapıp sonra tüneli yapmakmış. Ovit tüneli de bir hayal kırıklığı olarak kaldı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.