Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Badır: 25 aileyi eğitim merkezimizde misafir ediyoruz

Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Badır: 25 aileyi eğitim merkezimizde misafir ediyoruz
Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır, "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından eğitim merkezinde 111 depremzedeyi en güzel şekilde misafir ettiklerini söyledi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası 25 aileden oluşan 111 depremzede Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezinde misafir ediliyor. Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır, Merkezce yapılan yardım faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Yaşanan büyük afet sonrasında afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için Merkezde kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini vurgulayan Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır, Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep’ten Rize’ye gelen 111 deprem mağduru 25 aileyi misafir ederek her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını kaydetti.

Tüm ihtiyaçları karşılanan afetzedelere üç öğün yemek ve içecek servisi hizmetinin sağlandığını ve afetzedelerin ihtiyaç duyabilecekleri birçok imkana sahip olduklarını belirten Dr. Badır, “Misafirlerimizin kaldığı odaların banyosu ve tuvaleti, buzdolabı ve gardıropları var. Oturabilecekleri kafeteryamız, sohbet ve etkinlik alanlarımız var. Ayrıca çamaşırhanemiz, sosyal alanlarımız, mescitlerimiz ve yemekhanemiz var. Burada ihtiyaç duyabilecekleri birçok imkân var. Merkezimizde kalan misafirlerimizden ayni yardıma ihtiyacı olanlara yardımlar yapıldı. Akademi Merkezlerimizde konaklamaya gelen depremzede misafirlerimizin çocukları için il müftülüğüyle birlikte 4-6 yaş sınıfı oluşturularak çocuklarla etkinlikler yapılıyor. Kadınlar için ders ve sohbet sınıfı oluşturuldu ve arzu edenlere Kur’an-ı Kerim dersleri veriliyor. Merkezde kalan tüm depremzede misafirlerimizin moral-motivasyonlarını yüksek tutmak amacıyla eğitim görevlilerimiz ve kursiyerlerimiz tarafından manevi danışmanlık ve rehberlik programları yapılıyor.” dedi.

Dr. Badır, Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezinin depremin ilk anından itibaren maddi manevi olarak yardım çalışmalarına katkıda bulunduklarına vurgu yaptığı açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Personel ve kursiyerlerimiz tarafından Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi Deprem Yardım hesabına 62 bin 651 lira nakdi yardımda bulunuldu. Nakdi yardım devam etmektedir. Personel ve kursiyerlerimiz tarafından deprem bölgesinde hayatını kaybedenlere hatimler okundu. Okunmaya devam ediliyor. Personelimiz ve kursiyerlerimiz Kızılay tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına katılarak kan verdi. Personel ve kursiyerlerimiz AFAD gönüllüsü olarak deprem bölgesine gitti. Personelimiz valilik tarafından düzenlenen ayni yardım kampanyalarına katılan vatandaşların getirdikleri eşyaların tasnifinde ve tırların yüklenmesinde fiilen görev aldı ve almaya devam ediyor. Akademi Merkezimizin kursiyerleri afet bölgesine gönderilecek yakacak malzemelerin çuvallanmasında ve taşınmasında görev aldı."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.