Rize Belediyesi Sera Alanında 300 Bitki Türü Üretiyor

Rize Belediyesi Sera Alanında 300 Bitki Türü Üretiyor
Rize Belediyesi’nin oluşturduğu sera alanında 300 bitki türü üretip şehrin farklı noktalarında peyzaj çalışmalarında kullandığı bildirildi.

Rize Belediyesinden yapılan açıklamada, kentin kentsel dönüşümüne, alt yapısına ve sosyal faaliyetlerine önem verilirken üretim çalışmalarının da artırılarak sürdürüldüğü ifade edilerek, Engindere mahallesinde bulunan 14 dönümlük sera alanında içerisinde toplamda 650 metrekarelik kapalı alana sahip 4 adet sera ve açık alan bahçelerinde 300 bitki türü üretildiği kaydedildi.

Ağaç, meyve fidanı, çiçek, tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan 300 tür bitkinin belediyenin peyzaj çalışmalarında şehrin farklı noktalarında kullanıldığına yer verilen açıklamada, Rize Belediyesinin ürettiği bitkileri hem belediye çalışmalarında kullandığı hem de isteyen vatandaşlara satışının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: “30 çeşit yerli ve ata tohumunun üretildiği alanda, bu türler yetiştirilip gelecek kuşaklara aktarılıyor. Rize Belediyesi Mangal Kömürü ve Enerji Üretim Tesisi’nde gelen çay çöpünden üretilen odun sirkesinin ve karbonun bitkilerin gelişimi ve toprağın organik minareler açısından zenginleşip verimliliği üzerinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’yle birlikte bilimsel çalışmalar yürütülüyor. Kadın personellerin bakım, budama, dikim ve gübreleme çalışmalarını yürüttüğü sera alanında bulunan 300 bitki türünün tamamı satışa açık olup vatandaşların da bu yönde talepleri karşılanıyor. Aynı zamanda belediye çalışmalarında kullanılan bitki türlerinin büyük çoğunluğu da sera alanında üretiliyor ve belediye bütçesine ciddi oranda katkı sağlanıyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.