Sağlık personellerinden “Depremzedelere Psikososyal Destek” seferberliği

Sağlık personellerinden “Depremzedelere Psikososyal Destek” seferberliği
Rize İl Sağlık Müdürlüğü, kente gelen depremzedelere psikososyal destek sağlanması amacıyla Psikolog, Çocuk Gelişimci ve Sosyal Çalışmacıdan oluşan 12 ayrı ekibin oluşturulduğunu bildirdi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Rize Afet Müdahale Planı (RAMP) kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında kente gelen depremzedelere yönelik psikososyal destek çalışmalarının Rize Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinasyonunda yürütüldüğü ifade edilerek, “Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ildeki sağlık tesislerinde görevli 36 meslek elemanından oluşan (Psikolog, Çocuk Gelişimci, Sosyal Çalışmacı) 12 ayrı ekip kuruldu. Rize’ye gelen depremzede vatandaşlar için kurulan Psikososyal Destek Ekiplerine Rize Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü İlknur Demirtaş tarafından saha çalışmaları hakkında ‘Toplumsal Travmalara ve Afetlere Yaklaşım ve Psikososyal İlk Yardım’ eğitimleri verildi. Depremzede vatandaşların yaşadığı zorlu süreçte depremin toplum ve özellikle çocuklar üzerinde oluşturduğu travmanın etkilerini azaltmak amacıyla kurulan PSD ekipleri depremzede vatandaşların barındığı adreslere gidilerek, görüşmelere başlandı.” ifadelerine yer verildi.

Konu hakkında Rize Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkan Yardımcı Dr. Halit Baykal ise yaptığı açıklamada, psikososyal destek hizmetinin erişkin veya çocuk ihtiyaç duyulan tüm depremzedeler için planlandığını belirterek, “Müdürlüğümüzde çalışan psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan personellerimiz tarafından deprem bölgesinden ilimize gelen vatandaşlarımız ve çocuklarımız için psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Ülkemizi derinden sarsan depremin toplumumuz üzerinde oluşturduğu psikolojik travmanın etkilerini azaltmak adına desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımız Rize Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile irtibata geçtiklerinde uzman personeller tarafından kendilerine gerekli yardımlar yapılacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.