TİHEK Üyesi Av. Mertoğlu'ndan Türk öğrenciye "NATO" bahaneli ayrımcılık yapan İsveçli profesöre tepki

TİHEK Üyesi Av. Mertoğlu'ndan Türk öğrenciye "NATO" bahaneli ayrımcılık yapan İsveçli profesöre tepki
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Rizeli Hemşehrimiz Avukat Harun Mertoğlu, Türk öğrenciye "NATO" bahaneli ayrımcılıkta bulunan İsveçli Profesöre tepki gösterdi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK) Üyesi Rizeli Hemşehrimiz Av. Harun Mertoğlu, İsveçli Profesör Per Carlbring'in Türk öğrencinin staj başvurusunu, "Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya girişini engellediğini" iddia ederek reddetmesine tepki gösterdi.

İsveçli profesörün Türk öğrencinin staj başvurusunu, "Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya girişini engellediğini" iddia ederek reddetmesi, gönderdiği e-postayla ortaya çıktı.

TRT World'ün haberine göre, İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Fatma Zehra S, Avrupa Birliği (AB) hibe programı Erasmus+ kapsamında 2023 yazında Avrupa'da bir okulda staj yapmaya hak kazandı. Öğrenci, 23 Kasım 2022'de Stockholm Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Per Carlbring'in yönettiği araştırma projesinde yer almak istediğine dair akademisyene e-posta gönderdi. Carlbring, staj başvurusuna "Sevgili Fatma, seni misafir etmek isterdim ancak Türkiye, İsveç'in NATO'ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm" şeklinde cevap verdi.

Türkiye’nin “Ayrımcılıkla Mücadele” Kurumu olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) gelişme üzerine bir duyuru yayımladı.

Temel misyonu insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, ayrımcılığın önlenmesi ve bu konuda farkındalığın artırılması olduğunu ifade eden TİHEK, medyaya yansıyan söz konusu olayı kınadığını ve eşitlik ilkesine zarar veren tüm tutum, davranış ve eylemlerin takipçisi olacağını belirtti.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Rizeli Hemşehrimiz Av. Harun Mertoğlu da tepkisini sosyal medya hesabından paylaştı.

Mertoğlu, söz konusu profesörü etiketlediği tepki paylaşımında, “Sevgili Per Carlbiring ülkenizin NATO’ya alınması için destek olmak isterdim ancak siz sap ile samanı karıştırıyorsunuz. Bu kafayla kırk fırın ekmek yemeniz gerekecek. Üzgünüm” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.