Uzmanlardan uyarı: ”Stres uyurken diş kaybetmenize neden olabilir”

Uzmanlardan uyarı: ”Stres uyurken diş kaybetmenize neden olabilir”
Dt. Tuğçe Serdaroğlu, çiğneme dışında dişlerin sıkılması ya da gıcırdatılması anlamına gelen bruksizm konusunda uyarıda bulundu. Serdaroğlu, “Bruksizm yüz ve çene ağrısına, çenede kasılmaya, sertleşmeye ve baş ağrılarına yol açabilir. Tedavi edilmediğinde kalıcı diş hasarlarına, şiddetli ağrı, gerginlik, hareket kısıtlılığı ve çiğneme zorluğuna yol açan temporomandibuler eklem sendromuna neden olabilir” dedi.

Uykuda görülen bruksizmin bir çeşit uyku bozukluğu olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nden Tuğçe Serdaroğlu, bruksizme yol açan faktörleri ve tedavi yöntemleri ile merak edilenleri anlattı.

Uyurken dişiniz kırılabilir

Kişilerin uyanıkken de bir takım belirtileri fark edebileceğine dikkat çeken Tuğçe Serdaroğlu, “Belirtiler arasında yüz ve çene ağrısı, çene hareketlerinde kısıtlılık ve çene sertliği, çene hareketlerinde tıklama veya patlama benzeri ses duyulması, künt baş ağrısı, dişlerde hasar ve aşınma, kırılmış ya da gömülmüş dolgular, çenede açılma kapanma hareketlerinden sorumlu eklemin (temporomandibuler eklem) hasarına bağlı kulak ağrıları vardır. Şiddetli ve devamlı ağrılar, ağrının kaynağının tespitini zorlaştırabilir. Uyku esnasında bruksizmi olan kişiler diş gıcırdatma ya da sıkma belirtilerini fark edemiyor olsa da yanlarındaki kişiler gıcırdatma sesini fark edebilir” diye konuştu.

Uyanıkken diş sıkmanın nedeni stres

Uyanıkken görülen bruksizmin bilinçsiz bir alışkanlık olduğunu söyleyen Tuğçe Serdaroğlu, “Genellikle uyanıkken görülen bruksizm diş gıcırdatmaya sebep olmaz; fakat diş sıkma ve çene eklem ve kaslarında gerilme şiddetlidir. Çene ve çevresinde ağrı, baş ağrısı ve sertlik sık rastlanan belirtiler arasındadır. Uyku ve uyanıklık bruksizminde ortak görülen özellik, ikisinin de istemsiz olarak gerçekleşmesidir. Yoğun stres altında ve konsantrasyon halinde bruksizm riski yüksektir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.